logo sendler

 

sendlerW styczniu 2017 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do marszałka Sejmu z inicjatywą upamiętniającą wyjątkową postać Ireny Sendlerowej, nazywanej „Matką Dzieci Holokaustu”.Dzięki jego staraniom oraz przychylności Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2017 r. została podjęta Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 czerwca 2017 r.

w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, pseudonim okupacyjny „Jolanta”, to wybitna polska działaczka społeczna. Urodziła się 15 lutego 1910 roku  w Warszawie, gdzie zmarła 12 maja 2008 roku.

W czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” zorganizowała siatkę ludzi i instytucji, z którymi niosła pomoc dzieciom z getta. Przyczyniła się do ocalenia z Holokaustu około 2500 żydowskich dzieci. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki.

W październiku 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana, była przesłuchiwana i torturowana w siedzibie Gestapo przy alei Szucha i więziona przez 100 dni na Pawiaku. Nawet pod groźbą kary śmierci nie zdradziła swoich współpracowników ani nie ujawniła żadnych informacji. Prowadzony przez Irenę Sendlerową rejestr uratowanych dzieci pozwolił im na poznanie ich własnej tożsamości, a także odnalezienie bliskich po zakończeniu II wojny światowej.

Irena Sendlerowa została uhonorowana w 1965 roku  medalem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, w 2003 roku – Orderem Orła Białego, w 2007 roku – Orderem Uśmiechu. Od 1990 roku Honorowa Obywatelka państwa Izrael.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 10. rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej oddaje hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka, i ogłasza rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

MARSZAŁEK SEJMU

/ – / Marek Kuchciński

W związku z obchodami Roku Ireny Sendlerowej oraz 10. Rocznicy jej śmierci (12 maja 2008r.) zapraszamy Uczniów klas V-VII do udziału w konkursie literackim, odnoszącym się do wypowiedzi Bohaterki, która „całym długim, niełatwym życiem udowodniła światu, że można być dobrym nawet wtedy, gdy dookoła są zło, nienawiść i śmierć”.

 

Tematy prac:

1. „Każdemu, kto tonie, należy podać rękę.”

2. „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.”

3. „Dopóki będę żyła, dopóki sił mi starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest DOBRO.”

Forma pracy:

wiersz, list, esej (rozmyślania narratora), rozprawka lub komiks

Termin:

Napisane prace przekazujemy p. Agnieszce Flisikowskiej do 27 kwietnia

Nagrody:

Będą 

 

Najlepsze wypracowania zostaną zaprezentowane na apelu w maju, poświęconym działalności Ireny Sendlerowej oraz wywieszone na gazetce biblioteki szkolnej i udostępnione na stronie internetowej naszej szkoły.

Liczymy na kreatywność, wrażliwość i zapał naszych LITERATÓW !!!!

Zapraszamy do zapoznania się z gazetką dotyczącą wydarzenia- główny korytarz szkolny.


 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia z ostatniej chwili

facebook

_____________________________

REKRUTACJA do klas I i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2018/2019 ... czytaj

______________________________

WAŻNE DLA MARATOŃCZYKÓW  ... czytaj

_____________________________

JADŁOSPIS NA WRZESIEŃ
Szczegółowe informacje i dokumenty

 Ważny komunikat dot.opłaty za obiady. ... czytaj

-------------------------------------------------

 BO 2018 baner 464x334 szkoły  Reforma - baner

 -------------------------------------------------

Free website templates Joomlashine.com